Верховна Рада розширила права на приватизацію житла в гуртожитку

5 квітня Верховна Рада прийняла закон №1076 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», який передбачає можливість приватизації житла в гуртожитках.

Документ визначив рамки дії закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» № 500-VI від 04.09.2008 р. Так, законні мешканці гуртожитків (громадяни, які не мають власного житла, які проживають на підставі Житлового кодексу УРСР наданих державою тимчасове житло) мають право приватизувати займані ними житлові приміщення. Крім того, дані гуртожитку, згідно з новими нормами, переходять у комунальну власність.

Так, передбачається встановити на законодавчому рівні, що дія зазначеного Закону №500 у частині права на безкоштовну приватизацію жилих приміщень в гуртожитках повинно поширюватися тільки на тих мешканців гуртожитків:

  • яким були видані спеціальні ордера і які були вселені в гуртожитку на підставі договорів найму житлових приміщень передбачених Житловим кодексом Української РСР у зв’язку з їх перебуванням у трудових відносинах з підприємством або організацією, у віданні або власності якої перебував гуртожиток;
  • яким після видачі спеціальних ордерів та вселення в гуртожитку на підставі договорів найму житлових приміщень, передбачених Житловим кодексом Української РСР у зв’язку з їх перебуванням у трудових відносинах з підприємством або організацією, у віданні або власності якого знаходився гуртожиток і після передачі гуртожитків у статутні капітали господарських і колективних товариств, створених у процесі масової приватизації та корпоратизації колишніх державних і комунальних підприємств, були укладені договори оренди житла, передбачені статтями 810, 811 — 813 Цивільного кодексу України на вимогу власників таких гуртожитків або їх представників.

Закон не поширюється на громадян, які:

  • проживають у гуртожитках, призначених для тимчасового проживання у зв’язку з навчанням, перенавчанням чи підвищенням кваліфікації у навчальних закладах та у зв’язку з роботою (службою) за контрактом;
  • які проживають у гуртожитку, але не перебували (перебувають) у трудових відносинах з підприємством (організацією), яке надало їм право проживати в гуртожитку;
  • проживають у гуртожитку без правових підстав, визначених цим законом.

   Проживаєш в гуртожитку більше 5 років – маєш право приватизувати приміщення

 

Згідно з документом, громадяни та члени їхніх сімей, одинокі громадяни, які не мають власного житла, не використали право на безкоштовну приватизацію державного житлового фонду і які на правових підставах вселити в гуртожиток і фактично проживають у ньому протягом тривалого часу, мають право приватизувати приміщення, в якому проживають.

Зокрема, право приватизації поширюється на тих осіб, які стоять у черзі на житло і мали трудові відносини з підприємством, яке надало житло, і мають договір оренди.

Спочатку будуть розглядати питання про надання житлової площі в гуртожитку саме тим жителям, які працюють або працювали на тих підприємствах, які надали їм право проживати в гуртожитку.

Приватизувати приміщення можуть ті громадяни, які зареєстровані в гуртожитках більше п’яти років. Ці терміни не стосуються учасників АТО. Зокрема їм надається право приватизації, якщо вони до того, як взяти участь в антитерористичній організації, не менше року проживали в гуртожитку.

Хворим на туберкульоз приватизація заборонена

На тих, хто, проживає в гуртожитку менше п’яти років, дія закону не поширюється. Так само як і на тих громадян, які проживають в гуртожитку, але не перебувають у трудових відносинах з підприємством, яке надало їм право проживати в гуртожитку.

Заборонена приватизація і тим мешканцям гуртожитку, які проживають там без правових підстав, і тим, хто потребує медичної допомоги у зв’язку із захворюванням на туберкульоз.

Дія закону також не поширюється на гуртожитки зі статусом соціальних і на спеціальні гуртожитки, які призначені для тимчасового проживання осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі.

Мешканці гуртожитків, які проживають в ньому на умовах надання їм койко-місця, теж мають право на приватизацію окремого житлового приміщення в гуртожитку.

Гуртожитки правоохоронців під приватизацію не підпадають

Приватизувати приміщення в гуртожитку його мешканці зможуть тільки після того, як вони будуть передані у власність територіальної громади.

Під дію закону підпадають гуртожитку, які перебувають у державній або комунальній власності, і ті, які були включені до статутних капіталів організацій, створених за радянських часів в процесі приватизації або корпоратизації, зокрема й ті, які в подальшому були передані до статутних капіталів інших юридичних осіб або відчужені іншим способом.

У той же час заборонено приватизувати приміщення в гуртожитках військових частин, Національної гвардії України, СБУ, Державної прикордонної служби, ЗСУ, Державної спеціальної служби транспорту, МВС, Державної кримінально-виконавчої служби, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, системи захисту. Ця заборона не стосується гуртожитків, які перебувають за межами цих формувань і структур.

Приватизувати також можна приміщення в гуртожитках державних навчальних закладів і Національної академії наук, але тільки в тих, яким надано статус гуртожитків сімейного типу і призначених для проживання сімей викладачів і працівників.

Водночас дія цього Закону не поширюється на гуртожитки, побудовані або придбані за радянських часів (до 1 грудня 1991 року) приватними або колективними власниками за власні або залучені кошти.

За передачу деяких гуртожитків держава буде доплачувати власникам

Передбачається, що гуртожитки державної форми власності передаються у власність територіальних громад на безкомпенсаційній основі.

Гуртожитки ж, які включені до статутних капіталів товариств, передаються у власність територіальних громад або на безкоштовній основі, або з компенсацією за згодою власника. Кошти власнику відшкодовує держава. Якщо власник відмовляється передати гуртожиток, він може бути відібраний за рішенням суду.

Мораторій на відчуження та виселення

Документом також передбачено, що в разі виселення, переселення та відселення мешканців гуртожитків, власник повинен надати їм інше, придатне для життя приміщення.

Щоб попередити незаконне виселення жителів або відчуження гуртожитків, з 2017 до 1 січня 2022 року запроваджується мораторій на виселення з гуртожитків мешканців і червоний гуртожиток Чубинське.

Протягом цих років власники гуртожитків повинні видати ордери всім жителям, які на законних підставах проживають там більше 5 років.

Таким чином, до 2022 року всі хто приватизує кімнату в гуртожитку не зможуть залучати інвестора по реконструкції гуртожитку чи для будівництва на його місці нового будинку.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем ??його опублікування.  Протягом трьох місяців після набрання чинності цим законом Кабінет міністрів має подати на розгляд Верховної Ради проект Закону України про затвердження Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2017-2021 роки.

А органи місцевого самоврядування протягом шести місяців повинні видати ордери жителям гуртожитків, щодо яких вже були прийняті законні рішення про надання їм житлової площі в гуртожитку.

Подобається? Поширюйте у соціальних мережах: