У Великоолександрівській загальноосвітній школі досліджували праці біографів Т.Г.Шевченка

У загальноосвітній школі с. Велика Олександрівка відбулися науково-краєзнавчі читання на тему «Шевченкознавство як об’єкт літературно-біографічних досліджень».

16387213_1443722299003529_620558508358371116_n

Захід був присвячений ювілейним датам: 200-річчю з дня народження М.К.Чалого, 180-річчю з дня народження О.Я.Кониського та 130 –річчю з дня народження П.І.Зайцева. Кожен з них належить до перших біографів Т.Г.Шевченка.

М.Чалий зустрічався з поетом на квартирі І.Сошенка в Києві у 1859 році і дуже захопився його поезією і найпершим написав його біографію та охарактеризував поетичні твори. Його книга «Життя і твори Тараса Шевченка» є найпершим дослідженням на ниві шевченкознавства. Вона побачила світ у 1882 році.

s48967409

О.Кониський десять років життя присвятив створенню книжки про Т.Шевченка, критично осмисливши витоки його біографії і в популярній формі виклав у книзі «Тарас Шевченко –Грушівський», П.Зайцев розшукав та опублікував багато автографів творів і листів Т.Шевченка, вперше встановив точний текст поем «Слепая і «Тризна». Вже будучи в еміграції, розробив науковий апарат 16-томного Повного видання творів Т.Г.Шевченка. Він автор розвідок «Перше кохання Шевченка», «Шевченко і поляки» та ряду інших публікацій, які вийшли на кордоном. Підсумком його багаторічної роботи стала праця «Життя Тараса Шевченка», високо оцінена дослідниками. Це погляд на життя і творчість великого поета вільної людини-дослідника не заангажованої політичними догмами та постулатами. Але вона стала відома лише в незалежній Україні і посіла першорядне місце в українському шевченкознавстві. Отже, три автори – три різні погляди на життя і творчу біографію Кобзаря.

s25065226

У кімнаті – музеї учасників читань вітали директор школи І.І.Давиденко та учні, які провели цікаву екскурсію, з глибоким знанням і щирим почуттям повідали про життя і творчу діяльність славного земляка П.Чубинського, автора Гімну України, читали його вірші. Не менш цікавими були і самі читання. Адже його учасники говорили про найвірнішого і найвідданішого патріота України, несхибного працівника на рідному полі О.Кониського. В ті темні часи царизму і жорстокого переслідування за любов до України і заборону української мови він добивався того, щоб в школах і держаних установах жило рідне слово і наповняло душі й серця українців. Він був поетом, письменником, адвокатом, просвітителем, шевченкознавцем, організатором недільних шкіл і наукових товариств, автором духовного Гімну України «Боже великий, єдиний», активним громадським діячем. Він є своєрідним рекордсменом по використанню псевдонімів, яких дослідники нарахували понад 140. Все це говорить про те, що друкувався в багатьох періодичних виданнях і, щоб зайвий раз не піддавати себе небезпеці, підписував свої статті псевдонімами і криптонімами.

Про багатогранну діяльність О. Я.Кониського, як представника української еліти і культурного й громадського діяча розповіли члени Національної спілки краєзнавців України методист РМК Леонід Гриценко, директор Ревненської ЗОШ Валентина Білощицька, засновник районного краєзнавчого музею в с. Іванків Петро Зінченко та автор цих рядків.

Про адвокатську й просвітницьку діяльність повідали вчитель правознавства Іванківської ЗОШ І-ІІІ ст. Світлана Чабан та керівник районного методичного об’єднання вчителів математики, вчитель Гірської ЗОШ Валентина Шарапа.

Цікавими і глибокими розвідками про М.К.Чалого поділилися вчителька української мови та літератури Мирненської ЗОШ І-ІІІ ст. Наталія Лупан, а про П.І. Зайцева – вчителька української мови та літератури Вороньківської ЗОШ Валентина Черкунова.

s12304634

Матеріали науково-краєзнавчих читань проведені з метою поглиблення самоосвіти вчителів шкіл району з перспективою використання їх на уроках історії та літератури і під час проведення літературно-мистецьких заходів з нагоди чергової річниці від дня народження Т.Г.Шевченка.

В заходах взяли участь учителі та заступники директорів шкіл району. Науково-краєзнавчі читання розпочалися виконанням Державного Гімну України, а завершилися співом духовного Гімну «Боже великий, єдиний, нам Україну храни.

Андрій ЗИЛЬ

Джерело: Районний методичний кабінет

Подобається? Поширюйте у соціальних мережах: